اخبار مدارس و معاونت

گردهمایی راهبران پژوهشی استان ها

همزمان با نمایشگاه سراسری دست سازه ها، اختراعات، مهارت و مقالات؛

گردهمایی راهبران پژوهشی استان ها و سومین جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر سما به میزبانی مجتمع مدارس سما و  دانشگاه آزاد اسلامی واحد مستقل نجف آباد برگزار شد.

در این نشست دکتر شهلا روزبهانی معاون آموزش های عمومی و مهارتی سما نجف آباد، دکتر لطف اله عباسی رئیس امور پژوهش و نوآوری های آموزشی، رابطان پژوهشی سراسر کشور و جمعی از کارکنان دانشگاه آزاد و معاونت آموزش های عمومی و مهارتی سما نجف آباد حضور داشتند.

IMG 7762

IMG 7793

 

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش های عمومی و مهارتی ابتدا دکتر روزبهانی معاون آموزش های عمومی و مهارتی سما نجف آباد ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور راهبران پژوهشی در آیین افتتاحیه جشنواره پژوهشی کشوری در تمامی مقاطع دانش آموزی و تشکر از همکاری راهبران در استان ها که در مشارکت و ارسال آثار دانش آموزان به دبیرخانه جشنواره همکاری داشته اند، گفت: این جشنواره به مدت دو روز از تاریخ 28 لغایت 29 آذر 1401 به میزبانی واحد نجف آباد برگزار می شود که در روز اول این نشست هم اندیشی و توان افزایی با حضور دکتر عباسی معاون پژوهشی سازمان در حال برگزاری است و امید است با انتقال تجاربی که در این دو روز انجام می شود زمینه های لازم جهت استعداد یابی و کمک به رشد و شکوفایی  و خلاقیت دانش آموزان که به خانواده بزرگ سما اعتماد نموده اند فراهم شود.

IMG 7778

در این جلسه دکتر لطف اله عباسی مشاور رئیس سازمان و رئیس امور پژوهش و نوآوری های آموزشی سازمان سما ضمن تشکر از پذیرش میزبانی جلسه توسط واحد نجف آباد و قدردانی از زحمات  و تلاش های راهبران پژوهش استان ها به کاهش روند ویروس کرونا براس جلسات حضوری اشاره داشت و گفت: خداوند بزرگ بالاترین سرمایه را که سرمایه انسانی و استعداد های متنوع کودکان و نوجونان است را به ما به عنوان امانت سپرده است که امید است با برنامه های متناسب و موثر بتوانیم در رشد و شکوفایی آنان موفق عمل نماییم .

وی ادامه داد: در خصوص موضوع پژوهش، خلاقیت نوآوری مهارت آموزی و کلاً درهمه زمینه ها و ساحت های تربیتی منطقی آن است که از دوره پیش دبستانی و ابتدایی شروع کنیم و آنها را نهادینه کنیم بسیاری از مشکلات پایان نامه ها و تحقیقات در سطح دانشگاه ها و موسسات هم به علت کم توجهی به مقوله فرهنگ سازی پژوهش و به ویژه پژوهش های  عملی و کاربردی در سطح مدرسه برمی گردد. پژوهش فقط ویژه دانشگاه نیست بلکه ظرفیت های بالایی از نظر منابع انسانی و امکانات در مدارس سما است که قابل توجه است. نمونه آن حضور فعال مدارس سما در هفته پژوهش است.

دکتر عباسی با اشاره به ضرورت توجه به توسعه فعالیت های پژوهشی در مدارس سما گفت:باید در سه سطح مدرسه، سازمان سما و نیازهای جامعه یک هماهنگی و پیوستگی وجود داشته باشد . ثانیاٌ برای تغییر و تحول باید به فراهم بودن ساختار مناسب، محیط حمایتی و تسهیلگر روش ها، فناوری مناسب برنامه ها و اهداف موثر، نیروهای انسانی علاقه مند، با انگیزه صبور، باورمند به پژوهش و رویکرد های تلفیقی توجه کرد. ثالثاً یک تحلیلی از شرایط و وضعیت پژوهش داشته باشیم اینکه کجا هستین؟ کجا باید برویم؟ و چگونه باید برویم؟ که  در این زمینه اصلاح رویکرد ها و روش ها بسیار مهم هستند.

وی با اشاره به اینکه برگزاری چهار برنامه همزمان گردهمایی راهبران پژوهشی استان ها، جشنواره اختراعات و دستسازه ها و مهارت و مقاله، تجلیل از پژوهشگران برتر مدارس و تشکیل نمایشگاه در تهران مصداق خوبی از کارایی، اثربخشی و کم هزینه و پر منفعت بودن برنامه های پژوهش است، به برخی سیاست ها، محورها و برنامه های حوزه پژوهش، خلاقیت،  نوآوری و مهارت اشاره داشت.

IMG 7846

در پایان ضمن ارائه گزارشی توسط راهبران  پژوهشی استان ها، به پرسش ها و سوالات آنان  پاسخ داده شد.

IMG 7812


 

شما اینجا هستید: صفحه اصلی اخبار مدارس و معاونت گردهمایی راهبران پژوهشی استان ها